Виготовлення та матеріали

Надійні й екологічно чисті матеріали для будівництва

Нинішні покупці почали звертати більше уваги на конструктивні елементи продаваних будинків, на нові сучасні технології будівництва. Люди, що починають будівництво заміського будинку, сьогодні знають порядок цін і, як правило, мають стабільно високі доходи. Вони будують будинок надовго й всерйоз, і тому основна тенденція при будівництві й обробці котеджів — це застосування дорогих, надійних і екологічно чистих матеріалів.

Перше місце за популярністю серед будівельних матеріалів займає цегла. Вона є одним з найпоширеніших матеріалів, традиційно використовуваних при зведенні будинків і споруд в Україні. 48,3% власників будують й купують будинки з цього матеріалу. Основні переваги, які відрізняють будинки й котеджі із цегли, – міцність і довговічність. На сьогодні, котедж із цегли – приклад найбільш надійного вкладення коштів у заміську нерухомість. Оскільки, вже самі стіни в цьому випадку є доказом солідності, привабливості й ліквідності будівлі.

Отож, відповідно до статистики продажів заміських будинків, на першому місці, як і раніше, тримаються котеджі із цегли.

Другу позицію завоював природний потяг заміських забудовників до дерева ( а таких нараховується близько 21%). Оскільки у сучасній архітектурі зміни відбулися не тільки завдяки появі функціональних і композиційних рішень, але й на основі використання раніше відомих матеріалів у новій якості, зокрема деревини,то завдяки впровадженню нових технологій обробки, природне походження матеріалу нарешті успішно поєднується із практичною стороною питання.

Третю сходинку займають будинки із блоків (піно- і газобетону) та будинки споруджені по каркасній (канадській) технології, що становить 18,7% від загального числа приватних забудов. Однак ця технологія популярна серед майбутніх жителів аж ніяк не через якісні, практичні та екологічні переваги, а через меншу собівартість для забудовника в порівнянні з іншими матеріалами.

Будівництву помешкань з каменю чи моноліту надають перевагу 7,8% забудовників. Вагомою перевагою будівництва котеджів з каменю є безліч варіантів обробки фасаду: облицювання – декоративним каменем, цеглою, плиткою із природних або штучних матеріалів, штукатуркою різного кольору й фактури, ліпними прикрасами тощо. Архітектура таких будинків відрізняється особливою виразністю, різноманіттям форм – від авангардної круглої до класичної садиби.

Екологічність дерев`яного житла та вогнестійкість, міцність й архітектурна виразність цегляного – є найкращим поєднанням комбінованих будинків. Все залежить від призначення приміщення. Як правило, спальна зона розміщується в верхній дерев`яній частині будинку, а перший поверх можна обробити облицювальною цеглою, натуральним або штучним каменем, оштукатурити. Попит на комбіновані будинки становить сьогодні 4,2%.

Структура попиту залежно від матеріалів.

Тож досягнення та подальший розвиток будівельного ринку сьогодні дає можливість втілювати у життя найсміливіші  архітектурні задуми.

Який він, будинок Вашої мрії?

Добротний і стильний, надійний і комфортний…

Якщо саме так, тоді справа лише за вибором будівельного матеріалу.

Що ж краще: дерево, цегла, інші сучасні нововведення будівельної індустрії?

Оскільки саме стіни:

  • захищають внутрішні приміщення від холоду, спеки, продування, атмосферних
    опадів і шумів, в значній мірі сприяють підтримці комфортного мікроклімату;
  • несуть навантаження від перекриттів і даху та передають його на фундамент;
  • є окрасою будинку,

тому стіновий матеріал має бути:

  • міцним
  • екологічно чистим
  • довговічним
  • паропроникним
  • вологостійким
  • морозостійким
  • вогнестійким
  • звукоізоляційним
  • енергозберігаючим
  • естетичним

Будівництво – процес дороговартісний і не дивно, що забудовник прискіпливий у пошуках надійного матеріалу.

Та щоб не потрапити у ситуацію, коли скупий платить двічі, варто знати, що саме можна втратити, зекономивши на важливому.

ДЕРЕВИНА

Здавна вважається, що найбільш комфортно людина себе почуває у будинку, стіни якого виготовлені з дерева, найбільш екологічно безпечного матеріалу. Такий будинок взимку – швидко прогрівається, влітку – захищає від спеки, при підвищеній вологості – поглинає водяну пару, а якщо повітря сухе – освіжає його, «віддаючи» власну вологу. Однак висока чутливість деревини до впливу вологи викликає постійні деформації і виникнення тріщин у дерев’яних брусах. Для того, щоб усунути цей недолік, застосовують технологію, яка передбачає попередню сушку деревини у спеціальних камерах та обробку різними захисними речовинами, що значно здорожчує будівництво.

Особливу увагу необхідно приділяти попередженню псування деревини від загнивання й зараження грибками. Деревина повинна бути оброблена спеціальними хімічними речовинами, які захистять від мікроорганізмів і підсилять вогнезахист, адже дерево найбільш вогненебезпечний будівельний матеріал. Зрозуміло, що такі речовини не покращують екологічність житла. Всупереч сформованому стереотипу, дерев`яний будинок – задоволення не дешеве й відноситься швидше до елітного житла.

ЦЕГЛА КЕРАМІЧНА

Керамічну цеглу отримують з природної екологічно чистої сировини – глини, шляхом випалу у печах. Завдяки впливу надвисоких температур у процесі обпалення, усі існуючі інгредієнти шихти спікаються, а пустоти ущільнюються, забезпечуючи керамічній цеглі мінімальні пористість і вологопоглинання та найвищі показники міцності ( клінкерна до 500 кгсм²) у порівнянні з іншими стіновими матеріалами.

Унікальний природний матеріал – кераміка має мікрокапілярну структуру, тому стіни мають можливість «дихати», створюючи комфортні умови для мешканців. За рівнем комфортності проживання, будинки, побудовані з кераміки, знаходяться на 2-гій позиції, поступаючись лише чистій деревині.

Стіни з керамічної цегли естетичні, довговічні, дуже добре витримують навантаження. При правильно виконаній кладці строк служби керамічної цегли перевищує 100 років без втрати зовнішньої привабливості та не потребує додаткової обробки, а клінкерна керамічна цегла взагалі має безстроковий термін експлуатації, її показник морозостійкості складає біля 500 циклів. Будинки з керамічної цегли відносять до тих, що цілком можна передавати в спадщину впродовж життя декількох поколінь, як мінімум 100-150 років, роблячи лише невеликий ремонт. Керамічну цеглу використовують для кладки зовнішніх та внутрішніх стін будинків, для облицювання, для внутрішніх ремонтних робіт. Малі розміри цегли та розмаїття форм, кольорів, фактур лицьової поверхні, дозволяють будувати стіни складних конфігурацій, викладати декоративні елементи фасаду. Допускається також використання цього матеріалу для облаштувань фундаментів та цоколів будинків. Завдяки вогнестійкості цегли, стіни з неї можуть вибудовуватись щільно до печей і камінів, усередині цегельних стін можна прокладати димові й вентиляційні канали. Елітною на сьогодні вважається клінкерна керамічна цегла, яка за якісними показниками перевершує будь-який стіновий матеріал, що існує на ринку, використовується для облицювання будинків.

Маючи високу довговічність, міцність й морозостійкість (особливо у клінкерної цегли), гарну теплоізоляцією (особливо – у пустотілої цегли) і прекрасний зовнішній вигляд (у клінкерної та лицювальної), керамічна цегла є найпоширенішим на даний момент стіновим будівельним матеріалом.

КЕРАМІЧНІ БЛОКИ

Новий для українського ринку і дуже перспективний стіновий матеріал –керамічні блоки, виготовляється з природної сировини – глини. З метою отримання поризованої структури в процесі виробництва до глиняної маси додають подрібнену дерев’яну тирсу чи інші органічні компоненти, які за термічної обробки вигорають, утворюючи велику кількість закритих мікропустот. У керамічних блоків надвисокі теплоізоляційні властивості. Це єдиний керамічний стіновий матеріал, який дозволяє мурувати стіни будинків товщиною 38-64 см без додаткового утеплення, при цьому він чудово підходить для оштукатурення чи обкладання лицювальною цеглою. Керамічні блоки економічно вигідніші за звичайну цеглу. Маючи невелику вагу, вони дозволяють під час будівництва використовувати спрощену конструкцію фундаменту, що дає можливість заощаджувати кошти і час. При цьому керамічний блок зберігає стабільність та міцність звичайної цегли.

Структура керамічних блоків дозволяє досягти збалансованого поєднання низької теплопровідності та високої міцності («марки»). Блок простіший в технології кладки, що дозволяє зменшити терміни будівництва в 3-5 разів. Великогабаритність блока та відсутність стикових швів дає можливість зменшити витрати розчину в 3-4 рази.

ЦЕГЛА СИЛІКАТНА

Силікатна цегла за рівнем комфортності проживання, за показниками теплоізоляції і морозостійкості значно поступається цеглі керамічній, однак має меншу вартість. Силікатна цегла використовується при кладці несучих стін і різних перегородок, але категорично заборонено її застосовувати при закладці фундаменту, класти печі, каміни, труби, цоколі та ін. Силікатна цегла має високий показник водопоглинання, тому її краще застосовується для будівництва в районах з низькою вологістю повітря, а також як декоративне оздоблення в зовнішніх стінах з обпаленої червоної цегли.

ПІНОБЕТОН (поробетон)

За показниками міцності та морозостійкості, пінобетон поступається цеглі та керамічним блокам. Звукоізоляційні властивості пінобетону високі завдяки великій кількості замкнених повітряних пор (75-85% об’єму), однак для забезпечення оптимального рівня теплоізоляції, стіни необхідно додатково захищати від продування, здійснювати зовнішню обробку, чи облицьовувати цеглою водночас зміцнюючи конструкцію. Через високий показник водопоглинення, стіни з пінобетону потребують захисту і від вологи.

Великі розміри та мала вага піноблоків спрощують та прискорюють будівельно-монтажні роботи, до того ж пінобетон легко піддається обробці.

Можливість виготовлення матеріалу на будмайданчику є додатковою перевагою, але має значні недоліки у якісних характеристиках: втрата початкового об’єму та усадка при висиханні. Низька опалубна міцність призводить до великого відсотка браку при роботі (складування, технологічне транспортування), що негативно позначається на собівартості виробленого матеріалу.

ГАЗОБЕТОН

Завдяки низькій теплопровідності, газобетон добре забезпечує тепловий захист будинку, та через високу пористість (80%), показник міцності цього матеріалу досить низький.

З часом в газобетонах відбувається зміна властивостей матеріалу і тоді показник водопоглинання може зрости з 8% до 20%, тобто даний матеріал має схильність до нагромадження вологи в тілі стін.

ТЕРМОБЕТОН

Будинок з термобетону не пропускає ззовні ні тепла, ні холоду, а також і не «дихає», блокуючи вільний перехід водяної пари, накопиченої у приміщенні, назовні, (термооселі дехто називає “термосами”), тому примусова циркуляція і кондиціонування повітря в ньому обов`язкові.

Термобетон має невисокі звукоізоляційні властивості, хоча теплоізоляційні показники вищі ніж у бетону чи цегли. З часом в термобетонах відбувається зміна пористої структури, спостерігається протікання структуроутворюючих, а іноді й деструктивних процесів і як результат – зміна властивостей матеріалу. Міцність термобетону має найнижчий показник серед інших стінових матеріалів. Стіни з термобетону потребують додаткової внутрішньої і зовнішньої обробки.

РАКУШНЯК

Ракушняк – це природній матеріал, який добувається в кар`єрах, не вимагаючи високотехнологічного процесу, що знижує його вартість. Особливості структури та складників матеріалу забезпечують ракушняку досить високу міцність на стискання, однак з часом він піддається корозії.

Показник пористості 60% забезпечує хорошу тепло- та звукоізоляцію матеріалу.

Ракушняк має однорідний кольоровий тон і структуру, легко піддається розпилюванню, обтесуванню і різноманітній обробці.

У даній статті ми не подаємо повного переліку існуючих на будівельному ринку стінових матеріалів, оскільки їх розмаїття окреслюється значною кількістю. Ми говорили про деревину і цеглу, як про найбільш традиційних представників житлобудування, та коротко познайомили Вас із властивостями стінових матеріалів, які з’явилися на українському ринку останнім часом.

Який будівельний матеріал Ви оберете для своєї оселі, вирішувати Вам, та перш ніж розпочати будівництво, варто отримати кваліфіковану консультацію спеціаліста, оскільки у кожному конкретному випадку необхідно зважати не лише на Ваші особисті вподобання, а й брати до уваги ландшафтні та кліматичні особливості регіону.